Питання забезпечення гарячого водопостачання дедалі частіше вирішується за допомогою альтернативних джерел теплової енергії. Оптимальну можливість використання безкоштовного тепла з навколишнього середовища дають сонячні колектори — інноваційні пристрої, здатні акумулювати енергію променів Сонця.
Головне — зробити вдалий вибір обладнання та правильно розрахувати його реальну продуктивність.
Сонячні колектори — специфіка конструкції та функції
Сонячні або як їх ще називають, геліоколектори — це прилади, які поглинають сонячну енергію і перетворюють її в тепло. Передача отриманого тепла в систему водопостачання та опалення обумовлює підвищення температури теплоносія в магістралях та підігрів води, необхідної для побутових потреб.
Можливостей застосування такого обладнання декілька — для:
- Забезпечення гарячого водопостачання.
- Підтримки стабільного рівня опалення.
- Підігріву води в басейнах.
Показники продуктивності та специфіка використання геліоколекторів залежать від їх виду і типу. Тому при виборі сонячних колекторів для опалення будинку потрібно враховувати, що їх експлуатаційний потенціал визначається конструкційними особливостями та технічними характеристиками.
Різновиди сонячних колекторів
По типу конструкції розрізняють вакуумні колектори, які в свою чергу можуть бути сезонними і всесезонними, та пласкі, які бувають тільки сезонними, оскільки рівень їх ефективності залежить від інтенсивності випромінювання сонця в певну пору року.
Пласкі колектори
Основу пласких колекторів складають теплопровідні пластини з алюмінію чи міді, розміщені під матовим склом на спеціальній панелі. Експлуатація такого обладнання актуальна в літній період, коли рівень сонячної активності досягає свого піку.
Тому плаский сонячний колектор для опалення майже не використовується — продуктивність пристрою в зимовий час складає близько 30% від загальних потреб споживача. Тоді як рівень забезпечення потреб у гарячій воді при використанні пласких сонячних пристроїв в теплу пору року може досягати 95 % від загальних потреб споживача.
Переваги використання приладу:
- Високий рівень ККД в сонячні дні.
- Невисока вартість.
- Середній експлуатаційний період складає 50 років.
Геліосистема плаского типу повністю автоматизована і не потребує додаткового обслуговування.
Вакуумні колектори
Існує два типи конструкції вакуумних колекторів — всесезонний, з акумуляторним баком, здатним компенсувати сезонні теплові навантаження, та сезонний, з горизонтально розташованними трубками.
Характерною особливістю вакуумних є використання вакууму в якості теплоносія. Це забезпечує такі переваги використання:
- Зниження тепловтрат до мінімуму.
- Збільшення ККД в холодну пору року на 20 % в порівнянні з обладнанням плаского типу.
- Високий рівень річної продуктивності в цілому.
Проте вартість вакуумних сонячних колекторів для підігріву води вища, ніж ціна пристроїв плаского типу, а середній період експлуатації становить 25 років.
Особливості розрахунку при виборі СК
Одним з найважливіших факторів при виборі сонячного колектора є повний технічний опис характеристик та функціональних можливостей пристрою.
Щоб оцінити рівень ефективності та продуктивності сонячного обладнання, необхідно звернути увагу на:
- Параметри потужності.
- Показники ККД.
- Коефіцієнт теплових втрат.
- Площу пристрою.
Стандартний об’єм водоспоживання на одну людину складає 50 л за добу. Об’єм води, нагрітої одною вакуумною трубкою складає 8 л. Один кв. метр площі плаского колектора забезпечує 75 л гарячої води в день.
Професіонали компанії «Мостком» виконають розрахунки та зорієнтують в виборі обладнання усіх, хто бажає оцінити переваги використання сонячної енергії .