Вибираємо сонячний колектор — специфіка конструкції, функції та різновиди

Питання забезпечення гарячого водопостачання дедалі частіше вирішується за допомогою альтернативних джерел теплової енергії. Оптимальну можливість використання безкоштовного тепла з навколишнього середовища дають сонячні колектори — інноваційні пристрої, здатні акумулювати енергію променів Сонця.

Головне — зробити вдалий вибір обладнання та правильно розрахувати його реальну продуктивність.

Сонячні колектори — специфіка конструкції та функції

Сонячні або як їх ще називають, геліоколектори — це прилади, які поглинають сонячну енергію і перетворюють її в тепло. Передача отриманого тепла в систему водопостачання та опалення обумовлює підвищення температури теплоносія в магістралях та підігрів води, необхідної для побутових потреб.

Можливостей застосування такого обладнання декілька — для:

 • Забезпечення гарячого водопостачання.
 • Підтримки стабільного рівня опалення.
 • Підігріву води в басейнах.

Показники продуктивності та специфіка використання геліоколекторів залежать від їх виду і типу. Тому при виборі сонячних колекторів для опалення будинку потрібно враховувати, що їх експлуатаційний потенціал визначається конструкційними особливостями та технічними характеристиками.

Різновиди сонячних колекторів

По типу конструкції розрізняють вакуумні колектори, які в свою чергу можуть бути сезонними і всесезонними, та пласкі, які бувають тільки сезонними, оскільки рівень їх ефективності залежить від інтенсивності випромінювання сонця в певну пору року.

Пласкі колектори

Основу пласких колекторів складають теплопровідні пластини з алюмінію чи міді, розміщені під матовим склом на спеціальній панелі. Експлуатація такого обладнання актуальна в літній період, коли рівень сонячної активності досягає свого піку.

Тому плаский сонячний колектор для опалення майже не використовується — продуктивність пристрою в зимовий час складає близько 30% від загальних потреб споживача. Тоді як рівень забезпечення потреб у гарячій воді при використанні пласких сонячних пристроїв в теплу пору року може досягати 95 % від загальних потреб споживача.

Переваги використання приладу:

 • Високий рівень ККД в сонячні дні.
 • Невисока вартість.
 • Середній експлуатаційний період складає 50 років.

Геліосистема плаского типу повністю автоматизована і не потребує додаткового обслуговування.

Вакуумні колектори

Існує два типи конструкції вакуумних колекторів — всесезонний, з акумуляторним баком, здатним компенсувати сезонні теплові навантаження, та сезонний, з горизонтально розташованними трубками.

Характерною особливістю вакуумних є використання вакууму в якості теплоносія. Це забезпечує такі переваги використання:

 • Зниження тепловтрат до мінімуму.
 • Збільшення ККД в холодну пору року на 20 % в порівнянні з обладнанням плаского типу.
 • Високий рівень річної продуктивності в цілому.

Проте вартість вакуумних сонячних колекторів для підігріву води вища, ніж ціна пристроїв плаского типу, а середній період експлуатації становить 25 років.

Особливості розрахунку при виборі СК

Одним з найважливіших факторів при виборі сонячного колектора є повний технічний опис характеристик та функціональних можливостей пристрою.

Щоб оцінити рівень ефективності та продуктивності сонячного обладнання, необхідно звернути увагу на:

 • Параметри потужності.
 • Показники ККД.
 • Коефіцієнт теплових втрат.
 • Площу пристрою.

Стандартний об’єм водоспоживання на одну людину складає 50 л за добу. Об’єм води, нагрітої одною вакуумною трубкою складає 8 л. Один кв. метр площі плаского колектора забезпечує 75 л гарячої води в день.

Професіонали компанії «Мостком» виконають розрахунки та зорієнтують в виборі обладнання усіх, хто бажає оцінити переваги використання сонячної енергії .